Keçiören Çilingir | Keçiören Anahtarcı
Çalışma Saatlerimiz
7/24 Çingir Hizmeti

Kilit göbeği seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlere yol gösterici olacak yazımızı okumanızı ve yakın çevrenize de paylaşmanızı öneriyoruz. Çünkü burada bahsedeceğimiz konular evinizin, işyerinizin veya kilit kullandığınız her yerin güvenliği adına büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca kilit göbeği seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kuralları 4 başlık altında topladık. Bunlar; tuzaklı mekanizma, çelik takviyeli silindir, delinmeye karşı dirençli kilitler ve yabancı maddelerden korumadır.

Kilit Göbeği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuzaklı Mekanizmaya Sahip Olmasına

Tuzaklı sisteme sahip olmayan kilitlerin en zayıf noktaları iç vida bölümleridir. Bu nedenle eski yapılı kapı kilit göbeğinde dışarıdan kilidin uçu İngiliz anahtarı yardımı ile kırılabilmekteydi. Çünhü birleşim yerleri oldukça zayıftı. Bu nedenle tuzaklı kilit sistemi dediğimiz ön parça kırılsa bile kilidin yine çalışmaya devam ettiği modeller üretilmeye başlandı. Aşağıda Kale Kilit firmasının tuzaklı kilit modelini görebilirsiniz.

Kale Tuzaklı Kilit Göbeği

Tuzaksız kilitlerde dışarıdan müdahale ile bir parmak kalınlığındaki parça kilidinizden güvenli şekilde ayrılmaktadır. Bu işlem hırsız için 10-15 saniye süre içerisinde tamamlanmaktadır. Birçok hırsızlık olayı bu şekilde basitçe yapılmaktadır. Kilidin uç tarafını kırmayı başaran hırsızın tekrardan kırabileceği ve açabileceği yapı böylece ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca uç tarafı kırılan kilit çalışmaya devam eder. Kilidin ön tarafını hırsız kırsa bile ev sahibi kendi anahtarı ile kilidi açabilmeye devam edecektir.

Bu sebeple Keçiören Çilingir olarak size tuzaklı kapı kilidi modellerini öneririz.

Çelik Takviyeli Silindire Sahip Olmasına

Çelik takviyeli bareller kilit göbeğinin alt bölümlerinin esneyerek kırılmasının önüne geçmek için üretilmektedir. Tuzaksız kilitler İngiliz anahtarı ile kolayca kırılabilirken çelik takviyeli kilitler kapı dışında bulunan 5mm çıkıntıda bile kırılmaya dayanıklı olması amacıyla üretilmektedir.

Diğer kilit türlerinden farklı olarak çelik takviyeli silindirler kapının ön kısmından 5 mm den fazlaca uzunsa hırsız tarafından soyulmaya müsait olmaktadır. Ayrıca kullanılan çeliğin uzunluğu ve genişliği de sağlayacağı güvenliği artırmaktadır. Yine de çelik takviyeler uzun uğraşlar sonucu kırılabilmektedir. Bu uğraşı süresi hırsızın uygulayacağı darbeye göre değişkenlik gösterecektir.

Ses çıkartmadan bu işlemin yapılması mümkün değildir. Ortalama 20-30 dakika arasında mukavemek sağlayan kilit sonunda kırılabilmektedir. Bu nedenle bina içinde gerçekleşek gürürültüyü hırsız anlayacağı için soygundan vazgeçebilir.

Eğer yazlık eviniz, müstakil bir arazide insanlardan uzak noktada çelik takviyeli kilit türünü kullanırsanız hırsız için en uygun ortamı oluşturmuş olursunuz. Bu nedenle sadece bina ve apartmanlarda kullanımını tavsiye edebiliriz.

Delinmeye Karşı Dirençli Olmasına

Kilit göbeği seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de delinmeye karşı direnç göstermesi durumudur. Delinmeye karşı direnç gösteren bu kilitler çelik pimler ve çelik şifreler dizisinden oluşmaktadır. Kapı kilit göbeğini matkapla delmek çok ses çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı hırsızların kapınızı açmaya çalışırken çoksık kullandığı bir yöntem olmaktadır.

Müstakil bir eviniz varsa yani yanınızda herhangi bir komşunuz veya insan yoksa karşı karşıya kalabileceğiniz durumlar arasındadır. Bu bir tercih nedeni olup genel olarak müstail evlerde kullanılmasına sıcak bakılmamaktadır.

Kilit göbeğini seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de barel dediğimiz yapının içinde kullanılan pim ve şifrelerdir. Ayrıca hırsızlar tarafından zarar verilip kırılmaya ve delinmeye çalışılması durumları göz önüne alındığında direnç gösterebilmesi için üretilmektedir. Kullanılan çelik pimler, kilidin delinmeye ve kırılmaya karşı direnç göstermesi için kullanılmaktadır. Bu kilitler kilit göbeği seçerken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Eğer delinmeye karşı dirençli kilitler kullanırsanız hırsız kapı göbeğini delemez. Ya da çok daha efor ve zaman harcar. Hırsızlığı yapan kişiler hep sessiz ve hızlı davranma taraftarı olurlar. Bu neden oluşabilecek büyük bir gürültü yakalanmalarına sebep olabilmekte ve bunu göze alırken caydırıcılığı hissetmektedirler.

Kilit Mandalı Koruması Olmasına

Kilit mandalı kapı göbeklerin içinde yer almaktadır. Farklı bir koruma metodu olarak kullanılan kilit mandalı içeriden kitlemeyi kolaylaştırır.

Kilit mandalını içeriden çevirerek kitlediğinizde dışarıdan herhangi bir müdahale kilidin içerisine sağlamamaktadır.

Çünkü kilit mekanizması üzerinde anahtar unutmanız halinde kapınız kapanmayacak ve sizi uyaracaktır. Bunun için içerideyken anahtar göbeğinde anahtar bulundurmamanız gerekmektedir.

Ayrıca kilit göbeği seçerken kapınızın yanında camdan kaplı bir alan varsa burada kilit mandallı kapı kilidi kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü camın kırılması ile birlikte hırsızın elini kapı arkasındaki mandalı atarak kilidi etkisiz hale getirmesinin önü açılmaktadır.

Bu nedenle kapınıza uygun kilit seçerken kapınızın yanında cam bölme bulunmamasına dikkat edin ya da en azından bu kilidi cam bölmeli olmayan kapı üzerinde kullanınız.

Kopyalanamayan Anahtarlar

Sırada, yetkiniz olmadıkça kopyalanamayan anahtarlar ve koruması en yüksek seviyede olan modelimize geldik.

Birçoğumuz hala eski komşusuna, evin temizlik personeline veya en yakış arkadaşına geçici süre kalabilmesi adına verilmektedir.

Art niyetli kişiler eski tip anahtarları dilediği gibi kopyalayıp kullanabilmekteydi. Şimdi ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Çünkü yeni tip en iyi kapı kilit modellerinden biri olan Mul-T-Lock markası bu konuya şöyle bir çözüm oluşturmaktadır.

Kopyalanamayan anahtarlar sadece Mul-T-Lock yetkili bayiilerinde çoğaltılabilmektedir. Ayrıca kapı kilidine ait özel kartın anahtar kopyalama makinesine takılması sonucu kopyalama işlemi başlatılmaktadır. Bu şekilde bile kimin kopyaladığı, kamera kayıtları ve zaman durumları ortaya çıktığı için kimin böyle bir şey yaptığı ortaya çıkmaktadır.

Tıkla Ara
WhatsApp